Cała nauczycielska Polska się doskonali

Kiedy przeglądałam sobotniego FB to z podziwem czytałam jak dokształcają się, doskonalą, rozwijają nauczyciele. W każdym zakątku Polski warsztaty, szkolenia, projekty, konferencje … Myślę sobie CUDNIE! PIĘKNIE! TAK TRZYMAĆ! Dzisiaj, przy porannej kawie nie mam już takiego odczucia. Zadaję sobie pytanie: Czy nie można inaczej? Czy rzeczywiście sobota i niedziela to dobry czas na pracę…

Kiedy przeglądałam sobotniego FB to z podziwem czytałam jak dokształcają się, doskonalą, rozwijają nauczyciele. W każdym zakątku Polski warsztaty, szkolenia, projekty, konferencje … Myślę sobie CUDNIE! PIĘKNIE! TAK TRZYMAĆ!

Dzisiaj, przy porannej kawie nie mam już takiego odczucia. Zadaję sobie pytanie: Czy nie można inaczej? Czy rzeczywiście sobota i niedziela to dobry czas na pracę nad rozwojem zawodowym? Czy to tak powinno się odbywać?!

Biorę za telefon i wydzwaniam do sowich przyjaciół, rodziny, znajomych pracujących w innych branżach, sektorach. Pytam wprost: Czy w twoim miejscu pracy doskonalicie się? W 90% pada odpowiedź TAK. Pytam zatem dalej: To kiedy to się odbywa? W jakim czasie po pracy? W 90% pada „zdziwione” stwierdzenie PO PRACY? I odpowiedź PO PRACY NIE! Mamy spotkania w trakcie godzin naszej pracy. A kiedy jesteśmy delegowani na zewnętrzne szkolenie i ono odbywa się np. w sobotę, to po powrocie mamy dzień wolny.

A wy co o tym myślicie? Jak przeorganizować czas pracy nauczyciela, szkoły, żeby stworzyć przestrzeń do pracy nad rozwojem zawodowym?

Tags:

Odpowiedzi do „Cała nauczycielska Polska się doskonali”

  1. Ania Leszczyńska

    Dobrze, że to napisałaś. To faktycznie karygodne i powinno być zmienione. Wiele rzeczy wymaga zmiany, a z pewnością należy zacząć od sposobu myślenia. Zrobić rewolucję umysłu nauczycieli, bez tego ani rusz!

    Polubienie

    1. ewaradanowicz

      Taka rewolucja umysłu byłaby dobra dla nas wszystkich 🙂

      Polubienie

  2. Ewa Przybysz-Gardyza

    Byłoby pięknie szkolić się w godzinach pracy, ale co z dziećmi, nad którymi powinniśmy wtedy sprawować opiekę? To jednak szczególny rodzaj pracy… zwłaszcza w szkołah podstawowych i przedszkolach.

    Polubienie

    1. ewaradanowicz

      Tak, to prawda, że powinniśmy się w tym czasie opiekować dziećmi. Mam jednak marzenie, żeby czas naszej pracy przewidywał czas na opiekę, czas dydaktyczny i na inne sprawy, w tym doskonalenie. Skoro są takie rozwiązania na świecie to i u nas mogą być 🙂 Jestem przekonana. Pozdrawiam serdecznie

      Polubienie

Dodaj komentarz