#wiosnaedukacji

Drogowskazy i historie, które uczą

O tym, że nie bez znaczenia jest to, kogo spotykamy na swojej drodze, wiem na pewno!

Całe moje zawodowe życie  usłane jest spotkaniami z ludźmi. Spotkaniami przesiąkniętymi codziennością i drobnymi sprawami. Oraz spotkaniami, które okazują się kluczowe, choć czasem o tym nie wiemy, i decydują o naszych WIELKICH SPRAWACH.

Które z nich są ważniejsze? Nie wiem… Mam jednak poczucie, że wszystkie są ważne i  mogą nas uczyć lub zmieniać nasze życie …  Nie martwcie się! Nie opiszę wszystkich takich WAŻNYCH spotkań, bo … bo kto wytrzymałby do końca 😉 Skupię się na kilku spotkaniach związanych z ruchem Ashoka Changemaker Schools i ich efektach oraz na jeszcze jednym, ale jakże ważnym spotkaniu!

W marcu 2016r. nasza szkoła, razem z pięcioma innymi szkołami z Polski, stała się Szkołą z Mocą i została włączona do globalnej sieci Ashoka Changemaker Schools. Można było się spodziewać eksplozji inspiracji i wspólnego działania. Jednak na początku niekoniecznie była chemia między nami …Ale uspakajam!  To wydarzenie odbiło i będzie odbijało piętno na moim zawodowym życiu 🙂 POZYTYWNIE

Historia spotkań

SZKOŁY Z MOCĄ – 31 marca 2016r. – konferencja edukacyjna organizowana przez Ashokę. Na niej, razem ze szkołą NO BELL z Konstancina, poprowadziliśmy EDUcamp: Jak rozwijać INNOWACYJNOŚĆ. Moment startowy był trudny, ale szybko okazało się, że jesteśmy „jedną drużyną” i DALIŚMY RADĘ,  a nawet mogliśmy sobie wzajemnie pogratulować. UFFFF…

SZKOŁA Z MOCĄ – 1-3 czerwca 2016r. – pierwsze spotkanie polskich Szkół z Mocą w Radowie Małym. W dobrej atmosferze, choć nie zawsze łatwo, ustaliliśmy wspólne działania i ewentualne możliwości … np. uruchomienie na FB przestrzeni dla nas … wspólne działanie uczniów „Radość Zmian” i uczestnictwo w spotkaniach, które organizowała Ashoka w Niemczech, a później w Irlandii. Jeśli chodzi o chemię to … to nawiązały się na tym spotkaniu sympatie i pierwsze przyjaźnie 🙂

SZKOŁY Z MOCĄ – 3-5 czerwca 2017r. – drugie spotkanie Szkół z mocą w Przyłękowie. Tu nawiązują się kolejne PRZYJAŹNIE. Razem z Oktawią Gorzeńską i Martyną Rubinowską zaczynamy rozmawiać o tym, co można by zrobić dla innych szkół. Jak wesprzeć chętnych w ich pracy? Ewa Kaliszuk chętnie chce dołączyć do grona ZMIENIACZY !!!

SZKOŁY Z MOCĄ – październik 2017r. (dnia nie pamiętam) – spotykamy się nieformalnie w Gdyni… i zaczynam spisywać na papierze swoje MYŚLI, POTRZEBY, MARZENIA.

Jedno ważne spotkanie …WARSZAWA 22 marca 2018r. – konferencja FELICYTOLOGIA W PRAKTYCE SZKOLNEJ. O NOWOCZESNYCH METODACH W EDUKACJI. Wielu inspirujących ludzi 🙂

Dla mnie MEGA ważne spotkanie i … i wykład/spotkanie  z dr Antonellą Verdiani, Włoszką pracującą od wielu lat we Francji (współpracownik UNESCO, konsultant Komisji Europejskiej, autorka koncepcji “Educating to Joy”, która jest podstawą jej wielu warsztatów oraz książek). Podczas swojego wystąpienia mówiła o Radości w szkole i wspomniała o ruchu, jaki zainicjowała we Francji, o Wiośnie Oświaty.  Szczerze powiem, że niewiele zapamiętałam szczegółów i konkretów nie przytoczę, ale … ale słowo WIOSNA wydało mi się bardzo inspirujące i zachęciło do działania 🙂 Wyjeżdżając z tej konferencji powiedziałam do dr Antonelli Verdiani: „W Polsce też będzie wiosna w edukacji” !!!

SZKOŁY Z MOCĄ – 11- 13 czerwca 2018r. – trzecie spotkanie Szkół z Mocą w Gdyni. Dużo chemii i MOCY do działania. Razem z Oktawią Górzeńską, Ewą Kaliszuk i Martyną Rubinowską rozmawiamy o Wiośnie w Edukacji i o tym, jak zaprosić szkoły do działania … Martyna, przygotowując baner z Ashokowymi ludzikami, przypadkowo „robi” WIOSNĘ EDUKACJI … chce poprawić a my wszystkie krzyczymy NIE! Martyna NIE! Tak jest dobrze WIOSNA EDUKACJI… Oktawia szykuje formularz zgłoszeniowy i zaczynamy działać! Wtedy też na naszych FB pokazują się pierwsze informacje i zaproszenia do współpracy. Dostajemy również bardzo dużo informacji zwrotnych, pytań i próśb o to, żeby „zabrać ze sobą” indywidualnych nauczycieli, którzy chcą działać, ale nie zawsze są rozumiani w swoim środowisku.

Jeszcze w połowie czerwca prof. Lech Mankiewicz proponuje: „zróbmy wspólny hashtag do wszystkich ciekawych i wyjątkowych wydarzeń edukacyjnych #wiosnaedukacji”  i 29 czerwca 2018r., na wyjątkowym spotkaniu – Inspir@cje 2018 –  zachęca wyjątkowych ludzi – nauczycieli, dyrektorów i wszystkich sojuszników edukacji  do używania tego właśnie hashtagu  #wiosnaedukacji … Super 🙂

Na tych samych Inspir@cjach dołącza do naszego zespołu wspaniała kobieta Agata Baj – MYŚLOGRAFKA i zapada decyzja o kolejnym spotkaniu… w Radowie Małym.

Na tych samych Inspiracj@cjach  ogłaszam nauczycielom, że w lipcu będziemy zapraszać do projektu INDYWIDUALNYCH nauczycieli.

#wiosnaedukacji – spotkanie 13-14 lipca 2018r. w Radowie Małym. Tu rodzi się pomysł na nowy model edukacji QZ 5xP. Tu Oktawia tworzy kolejny formularz zgłoszeniowy … tym razem dla indywidualnych nauczycieli. Tu ostatecznie, po burzliwych dyskusjach, myślograficznym  podejściu do rzeczywistości Agaty Baj, refleksyjnych pytaniach Ewy Kaliszuk i wsparciu towarzyszącej nam zaocznie Martyny Rubinowskiej, dochodzimy do wspólnego planu działania na przyszłość.

 

15 lipca skończyły się zgłoszenia szkół … kilkadziesiąt szkół z całej Polski zgłosiło chęć współpracy i podjęcia, często niełatwej, drogi QZ – Ku Zmianom.

Trwa zgłaszanie się indywidualnych nauczycieli do naszego wspólnego projektu!

Przyszłość

Wspólne działanie na rzecz powstania PRZESTRZENI DO ZMIAN … przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni …To czas wspólnego budowania POLSKIEGO MODELU EDUKACJI.

To czas pracy, spotkań i dyskusji, które wzmocnią nas w działaniu! Czego sobie i Wszystkim nam życzę!

W imieniu zespołu Wiosny Edukacji:

Ewa Radanowicz, Oktawia Gorzeńska, Ewa Kaliszuk, Agata Baj, Martyna Rubinowska

 


Posted

in

by

Tags:

Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Built with WordPress.com.

%d blogerów lubi to: