Zmiana … hmmmm
Rozejrzyj się dookoła … Zobacz co Wam wychodzi a co nie i … i zaplanuj ZMIANĘ po to, żeby to, co nie wychodzi, zaczęło wychodzić. Kiedy problem znika lub zaczyna być postrzegany jako atut to znaczy, że ZMIANA PRZYSZŁA i wszyscy się z tego cieszą.
To działa … sprawdzone 🙂
Kiedy zabieramy się za zmiany naszej szkolnej rzeczywistości nie szukajmy „sprawdzonych” pomysłów” u innych… Nasze problemy rozwiązujmy po swojemu. Oczywiście podglądajmy, rozmawiajmy i zbierajmy informacje. Jednak szycie zmian na miarę potrzeb daje ogromną szansę na sukces (zabrzmiało telewizyjnie;)…)
A zatem jak zabierać się do ZMIANY ???
Krok pierwszy
PRZYJRZYJ SIĘ DOKŁADNIE PROBLEMOWI, który Ci doskwiera i zastanów się, skąd on się wziął. Nie szukaj winowajców, lecz spójrz na niego z wielu perspektyw: swojej, uczniów, rodziców, środowiska i … pomyśl przez dłuższą chwilę, czy on rzeczywiście istnieje? Czy to chwilowa niedogodność lub siła naszych przekonań powoduje, że dana sytuacja jest dla nas mało komfortowa? A może brak kompetencji lub możliwości wpływu nie pozwala na dobre rozwiązanie?
Krok drugi
NIE ROZWIĄZUJ PROBLEMÓW, NA KTÓRE NIE MASZ WPŁYWU !!!! Często myślimy, że my koniecznie musimy „coś” zrobić … Nic bardziej mylnego, że „coś” pomoże lub jakoś zmieni sytuację. RÓBMY TYLKO TO, NA CO MAMY WPŁYW !!! Dużo czasu i uwagi poświęcajmy na dokładne określenie naszych możliwości i WPŁYWU. Czasem zadziałanie w drobnej części (ale skutecznie) spowoduje, że problem stanie się mniejszy lub zniknie a my …. a MY POCZUJEMY SIĘ DOBRZE, bo zrobiliśmy kawałek, ale „dobrej roboty”…
cdn.
Dodaj do ulubionych:
Lubię Wczytywanie…
Ekspert ds. przestrzeni edukacyjnej, zmiany i innowacji w projektach polskich i międzynarodowych realizowanych we współpracy z samorządami, ośrodkami doskonalenia nauczycieli, uczelniami wyższymi. Wizjoner, trener, angażujący przywódca wspierający rozwój szkół i przedszkoli. Członek Rady Programowej projektu Szkoła dla Innowatora realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju, MEN, CEO, Szkołę Edukacji, Stowarzyszenie WIS Radowo Małe, Deloitte, Zwolnionych z Teorii. Członkini społeczności The Global Change Leader Ashoka. Prezes Stowarzyszenia Kierunek Nowa Edukacja. Założycielka sprawnie funkcjonującego przedsiębiorstwa społecznego w środowisku defaworyzowanym.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym, zarządzanej wg autorskiego programu, która w 2016r. została członkiem międzynarodowej sieci Ashoka Changemaker Schools. Nieustannie poszukuje najlepszych rozwiązań organizacyjnych i kierowniczych, które można zastosować w sferze edukacji. Stworzyła autorską szkołę publiczną, do której przyjeżdżają ludzie z całej Polski, by zobaczyć, uczyć się i uwierzyć, że można. Wielokrotne wprowadzanie zmian dało jej doświadczenie i pozwoliło wypracować model działania, według którego prowadzi zespół poprzez zmianę do nowych rozwiązań. Inicjatorka ogólnopolskiego, oddolnego ruchu Wiosna Edukacji.
Autorka książki „W szkole wcale nie chodzi o szkołę”, poradnika ORE dla dyrektorów i nauczycieli „Zmiany, innowacje, eksperymenty – w poszukiwaniu inspiracji”, Współautorka książki „Za progiem. -Jak rozwija się dziecko i co z tego wynika dla nauczyc9ela IV kl.”. Autorka ekspertyzy dla IBE pt. „Działająca Szkoła” dotyczącej kształtowania kompetencji społecznych w szkole.
Wolne chwile spędza na rowerze … dużo podróżuje.